
РИЛСКИ МАНАСТИР, МЕЛНИК, РОЖЕНСКИ МАНАСТИР, СЕЛО ЗЛАТОЛИСТ-ПРЕПОДОБНА СТОЙНА, РУПИТЕ, АРБАНАСИ - ДЕВИЧЕСКИ МАНАСТИР
Добрич - Варна - Шумен - Търговище –Велико Търново – Рилски манастир- Банско
04:15 ч. отпътуване от Добрич от Стоматология
05:15 ч. отпътуване от Варна от Антим-1
06:15 ч. отпътуване от Шумен от паркинга на „Била“ ,на булевард „ Цар Симеон“
07:00 ч. отпътуване от Търговище от ОМВ бензиностанция
08:15 ч. отпътуване от Велико Търново от автогара „Юг“
09:00 ч. отпътуване от Севлиево, с редовни почивки по пътя в посока Рилски Манастир.
Следобед посещение на Рилски манастир „Успение Пресвета Богородица”. Разположен в сърцето на величествената планина, Рилският манастир е най-яркият образец на българското църковно изкуство и архитектура и е под закрилата на ЮНЕСКО. Църквата "Рождество Богородично", с чудотворната икона на Дева Мария, с изящно украсения иконостас, манастирският музей и Хрельовата кула са само част от безценното културно наследство, съхранено тук. Престой около 1,30 часа за разглеждане на манастира.Отпътуване за Банско. Нощувка.
ВТОРИ ДЕН
Закуска.
Отпътуване за Роженски манастир - най-големият православен манастир в пиринския край, разположен на панорамна височина, от която се разкриват удивителни гледки към пясъчните пирамиди, Славянка, Пирин планина (до манастира има 20-минутно изкачване). Разглеждане на църквата, богато изписана със стенописи. Големият иконостас с изключителна резба и позлата е един от най-представителните сред запазените от XVII век иконостаси по българските земи. Чудотворната Богородична икона "Света Богородица Портаитиса". дарява здраве и щастие на всички вярващи. Тя е реплика и има силата на прочутата чудотворна икона на Богородица, която е охранявала портите на Ивирон в Света гора. Надписът й сочи, че е зографисана "от ръката на Якомо монах Иверски" в 1790 г
Отпътуване за Мелник - град музей, град история, най-малкото градче в България, където времето сякаш е спряло в тишина и спокойствие. Живописни къщички с керемидени покриви, тесни улички, уютни хотели, кръчми с традиционна българска кухня, винарни , сувенирни магазини - това ни предлага днес Мелник. Сред забележителностите на града могат да се откроят - Пашовата къща( Градски Исторически музей) , Кордопуловата къща (частен музей с винарска изба), Църкватa "Св. Антоний", руините на средновековни църкви и много други .
Отпътуване за село Златолист и посещение на църквата „Свети Георги“ и мястото на Преподобна Стойна - обителта на пророчицата. Църквата „Св. Георги”, в която е живяла Преподобната, със сигурност е една от най-разкошните не само в България, но и на целия Балкански полуостров. Построена през 1857 г., тя е изографисана през 1876 г. от Теофил Минов. Представлява църква дълбоко вкопана в земята с дължина 25 м и ширина 11 м, дълбоко вкопана в земята. Богатият иконостас е в пълен унисон с невероятните стенописи, някои от които не са твърде канонични. Поразително впечатление правят монументалните образи на св. св. Кирил и Методий, представени в цял ръст на северната стена на църквата.
Отпътуване за посещение на Рупите. Местността Рупите, заедно с храм-паметник "Света Петка Българска", е част от Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз. Тук е живяла и българската пророчица Ванга. Попитана защо е избрала точно това място за свой дом, тя отговорила: „Имам определено време колко да стоя тук. Това място е много особено. Служи ми като акумулатор и от него аз черпя енергия и сила. Някога тук е горял страшен огън, а този хребет над нас крие една голяма тайна." Хребетът, за който говори Ванга, всъщност е Кожух планина, възвишение в Рупите. Посещение на храм-паметникът „Св. Петка Българска”.Отпътуване за Банско към хотела. Нощувка.
ТРЕТИ ДЕН
Банско- Арбанаси – Търговище - Шумен –Варна - Добрич
Закуска.
Отпътуване в посока Арбанаси - разположено на високо плато на 4 км от град Велико Търново. Известно е, че селото е съществувало още по време на Втората българска държава (1185 г. – 1393 г.). Тогава болярите от столицата Търново го използвали за лятна резиденция. Според легендата тук търновските царе са секли монети. Посещение на Девическия манастир „Света Богородица“ , който се намира в началото на с. Арбанаси, на 5 км от град Велико Търново в посока Горна Оряховица. Той е един от няколкото духовни обители около старата столица на България, които пазят в себе си тежки спомени от османското нашествие. В манастира се съхранява чудотворната икона на Богородица Троеручица. Наричат иконата още Плачещата Богородица. Според преданието, след завземането на Царевец от османците монахините изоставят манастира и заравят светинята. Години по-късно овчарче чува стон, идващ под земята. Намират иконата и я връщат на манастира. Празникът на манастира е на 15 август –Деня на Богородица.
Следобед отпътуване за Търговище, Шумен, Варна и Добрич. Пристигане късно вечерта.
Забележка:
Туроператора си запазва правото да променя последователността на посещаваните обекти описани в програмата без да отпадат обекти и това да ощетява туристите. Всички упоменати часове са ориентировъчни и ще търпят промени в хода екскурзията.
Необходими документи:
Валиден документ за самоличност: международен паспорт или лична карта; за лицата под 18 години, пътуващи сами непридружени от родителите си или пътуващи с единия от родителите – освен валиден документ за самоличност се изисква и нотариално заверена декларация засъгласие /съответно от единия или двамата родители – в зависимост от случая/, че са съгласни детето им да пътува в чужбина или само /за екскурзии в България/ - оригинал и копие и акт за раждане – копие.
Оригиналната декларация за родителското разрешение, копието от нея и копието на акта за раждане на детето следва да се носят по време на пътуването.
Начин на плащане:
Внасяне на 30 % от цената депозит при сключване на договор за организирано туристическо пътуване, като пълния комплект документи за пътуването се предоставя след цялостното заплащане на услугите;
Доплащането се извършва най-късно до 5 дни преди датата на отпътуване
Дата | Възрастен в двойна стая | Единична стая | Дете (2-11.99) на допълнително легло |
16.08.2024 | 230 лв. | 300 лв. | 235 лв. |
13.09.2024 | 230 лв. | 300 лв. | 235 лв. |
18.10.2024 | 230 лв. | 300 лв. | 235 лв. |
01.11.2024 | 230 лв. | 300 лв. | 235 лв. |
Транспорт с лицензиран автобус;
✔️2 нощувки със закуски в в гр. Банско
✔️ Посещение на Рилски манастир „Успение Пресвета Богородица;
✔️ Посещение на Рупите и църквата „Св. Петка Българска” на пророчицата Ванга;
✔️ Посещение на Роженски манастир, в който се намира известната чудотворна икона "Света Богородица Портаитиса";
✔️ Разглеждане на Мелник;
✔️ Посещение на Църквата „Св. Георги“ в с. Златолист, построена през 1857г., където е живяла пророчицата Преподобна Стойна;
✔️ Посещение на Девическия манастир „Света Богородица“ в Арбанаси, в който се намира чудотворната икона на Богородица Троеручица.
✔️Екскурзоводско обслужване
✔️ Медицинска застраховка за лица до 65 год
ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА:
❌Входните такси на посещаваните туристически обекти:
Рилски манастир:
Църковно-исторически музей: Възрастни - 8 лв.; Учащи - 1 лв.; Семейство (двама възрастни и деца) - 3 лв.билет за един възрастен и 1 лв. билет за едно дете;
Хрельова кула, Етнографски музей и възрожденски гостни стаи, Манастирско стопанство:
Възрастни - 5 лв.; Учащи - 1 лв.; Семейство (двама възрастни и деца) - 3 лв. билет за един възрастен и 1 лв. билет за едно дете;
Мелник:
Кордопуловата къща – 3,50 лева (разглеждане + дегустация на 1 вид вино);
Градски исторически музей, гр. Мелник – 2 лв./възрастен; 1 лв./ученици и пенсионери; деца до 7 години и хора с увреждане - безплатен вход.
❌Горивна такса (доплаща се задължително, в случай че бъде обявена такава);
❌Медицинска застраховка за лица над 65 год – 6 лв за целия период /за лица от 75 – 80 год. – 8 лв / лица над 80 год. – не се застраховат
❌Посочените входни такси са ориентировъчни, поради възможни промени цените се уточняват окончателно преди отпътуване.
❌Разходи от личен характер.
❗Посочените входни такси са ориентировъчни, поради възможни промени цените се уточняват окончателно преди отпътуване.
❗Всички посочени часове са ориентировъчни, не може да се гарантира стриктното им спазване. Последователността на мероприятията по програмата може да бъде променяна по дни и часове, с оглед възможностите за осъществяването им, без това да ощетява участниците.