0879 580 864

Античен град Кабиле от Добрич и Варна - Кабиленски манастир

Принтирай
Продължителност
5 дни / 4 нощувки
Транспорт
Автобус
РЕЗЕРВИРАЙ
Цена от
310 лв.
Програма
ПЪРВИ ДЕН
Отпътуване от Варна около 06.00 ч ул . Антим I .Отпътуване от Добрич от паркина на Стоматология около 05:00ч.

Отправяме се към античният град Кабиле край Ямбол. На 8 км от Ямбол се намират останките от античния град Кабиле. Мястото е обявено за археологически резерват с национално значение с брой 24 на Държавен вестник от 1969 г. Първите проучвания в района са направени през 1912 г. Кабиле е един от обектите на Регионалния исторически музей в град Ямбол. Територията на археологическия резерват заема площ от над 600 дка.

Кабиле възниква към края на ІІ хил.пр.Хр. край голям култов център на възвишението Зайчи връх. През античността градът е бил важен икономически и културен център в Югоизточна Тракия и Долна Тунджа.Според историческите сведения Кабиле е превзет от Филип Македонски през 341 г. пр.н.е., а по-късно за известно време в него е пребивавал и синът му Александър ІІІ Велики Македонски. През първата половина на ІІІ в. пр.Хр. Кабиле е бил резиденция на тракийските царе Спарток и Скосток. Кабиле е и единственият град във вътрешна Тракия, който имал собствена монетарница, където били отсичани царски и градски емисии в периода ІІІ – ІІ в. пр.Хр.

Находките, открити при проучвания в района, са експонирани в археологическия музей към резервата. Разкопките на открито, които могат да бъдат разгледани, без да се заплаща входна такса, включват останки от базилики и църкви, от крепостни стени и обществени сгради. Посещение на Кабиленския манастир „Рождество Богородично“. Първото писмено сведение за манастира в Кабиле е от 343 г. фигуриращ в списъците на Сердикийския събор, където се споменава Север - епископ на Кабиле. Смята се , че Диосполис (днес Ямбол) бил епископски център и манастирът бил част от голям религиозен комплекс, известен с лековитата си вода от аязмото. За този период,от съществуването му не се знае почти нищо, освен, че бил женски и че тук отседнал патриарх Евтимий на път за Бачковския манастир след прогонването му от Търново. Манастирът просъществувал до края на 14 в., когато бил разрушен от турците. През 1931 г. - е построен днешният манастирски комплекс. Аязмото с лековитата си вода и днес привлича много хора. Легендата разказва, че императрица Елена, майка на Константин Велики, изпращала специални пратеници да й носят светена вода от аязмото на Кабиленския манастир.Разглеждане на манастира и отпътуване за град Сливен и небезизвестната местност Карандила.Ще се изкачим до природния парк с лифт , от който живописно ще се открие пред погледа ни красотата на Стара планина, а горе ни очакват спиращи дъха гледки и невероятна природа. Местността "Карандила" е част от Природен парк "Сините камъни".Предполага се, че през Османското владичество в България, по време на чума, жителите на града са се изнасяли в местността, тъй като тя е сравнително изолирана и разполага с няколко извора. Поради нейното използване в "черни времена" се е наложило името "Карандила" (от турската дума "кара" - черно). Според други - по-вероятно е произходът на името да е свързано с турската дума "кар" (сняг). Паркът изобилства от потоци, водопади, пещери, причудливи скали и просторни поляни с красиви цветя и горски животни.Ако искате истнски чист въздух,прекрасна природа и невероятни гледки ,това е мястото.Свободно време и отпътуване за Стара Загора-един от най-древните градове в България. През епохите е носил различни имена - Берое, Августа Траяна, Верея, Ески Заара, Железник. Посещение на Музей на Религиите-Най-хубавото на този необикновен музей , е че не е музей в класическия смисъл на думата.Това е място,на което в продължение на хиляди години са почитали различни божества ,а посветените на тях храмове са били надстроявани един над друг.Така днес в архитектурен комплекс Музей на религиите , можете да видите на едно място бива джамия от 15 ти век построена върху основите на средновековна църква от 10 ти век,издигната върху езическо светилище на Тракийския конник от 2 ри век.Интересно нали !Настаняване в хотел.Нощувка.


ВТОРИ ДЕН
Стара Загора – Пловдив / Стария град/ - Музей на Авиацията-Араповски манастир-Рибната църква- Бачковски манастир- Девин

Закуска. Отпътуване за Бачковски манастир. Бачковският манастир е вторият по големина манастир в България и един от 3-те ставропигиални (другите два са Рилския и Троянския). Основан е през 1083г. от грузинеца Григорий Бакуриани, който е бил доместник на западните войски на византийския император Алексий I Комнин. В началото манастира се развива като център на грузинското монашество и запазва грузинския си характер чак до края на 12в. След падането на Търновското царство през 1393г. там е заточен Патриарх Евтимий, чиито мощи остават в обителта до 19в.В края на 16 и началото на 17в. Бачковският манастир е обновен и тогава са построени южното крило и сегашната манастирска църква "Св. Богородица". Със средствата на братя Чолакови през 30-те и 40-те години на 19в. започва ново разширение на манастира, като са построени сградите в южния двор и църквата "Св. Никола", чиито стенописи са дело на изтъкнатия български живописец Захари Зограф. Разглеждане на манастира и се отправяме към Рибната църква „Света Богородица Благовещение“. В настоящия си вид църквата е построена през 1834 година на мястото на старинен параклис от 12-ти век – това е времето на братята Асененевци. Залепен до сегашната църквата е малък параклис, носещ името Свети Йоан Кръстител, в който се намира чудодейна икона на света Богородица в необичайна обстановка – на дъното на аязмо с бистра вода, в която плуват рибки. Да, рибки! От там и името на църквата. Има поверие, че тази икона изпълнява съкровени желания (разбира се, само ако човек вярва силно). Отпътуване за Араповския манастир "Св. Неделя".Известен с аязмото си и това , че е построен по време на турско робство.Легендата разказва, че болната дъщеря на тогавашния владетел на района - Арап бей, се разболяла. Той бил много отчаян, защото опитал да излекува детето си с всякакви лекари и илачи, но без успех. Насън му се присънила жена, която го посъветвала да изкъпе дъщеря си в свещения извор на християните. Арап бей я послушал и рожбата му се излекувала. Тогава той решил да дари земята си на християните да построят своя църква край аязмото. Те пък построили не църква, а манастир. Араповският манастир е още едно от местата, където необяснимите чудеса са част от него, а икони сбъдват желания. В църквата се намира чудотворната икона на Богородица, която предизвиква не само възхищение, но и странно усещане у някои от посетителите за хладен полъх и дори изтръпване. За нея хората разказват, че дарява с дете жените, които имат проблеми да заченат.А в двора на манастира блика лековита вода, з акоято казват , че помага на хора с проблеми със зрението.В манастира се издига и триетажната жилищна кула, предназначена да дава убежище на манастирското монашество и обитателите на манастира в несигурните времена, когато България е под османско иго.

Отпътуване за Музея на Авиацията край Пловдив. Музеят на авиацията е основан през 1991г и разказва за развитието и постиженията на българската авиация. Музеят е филиал на Националния военноисторически музей и е разположен в непосредствена близост до летище Пловдив.

Музеят разполага с две богати експозиции - вътрешна и външна. Външната експозиция е разгърната на голяма площ и на нея са разположени множество летателни машини. Сред най-ценните експонати на музея е зелен военен хидроплан Арадо - 196 А-3 "Акула" - единственият запазен експонат в целия свят. Произведен е през 1938г в Германия и е доставен в България през 1943г. Във външната част на музея посетителите могат да видят още спортни, транспортни, военни самолети, изтребители от различни поколения и др.Вътрешната експозиция на музея разказва не само за историята на българската авиация, но и за успехите на България в областта на космонавтиката. Тук може да се види оригиналният спускаем космически апарат на първия български космонавт Георги Иванов (член на международния екипаж на космическия кораб "Союз 33", изстрелян в орбита на 10 април 1979г). В музея се пази и оригиналният костюм и скафандърът на Георги Иванов. Спускаемият апарат е изложен заедно с оригиналния му парашут, който заема площ от 1000 кв. м и тежи 160кг.Една от най-интересните сбирки в Музея на авиацията е посветена на Асен Христов Йорданов. Това е създателят на първия самолет, построен в България. Макет на този самолет може да бъде видян в музея.

Отпътуване за Пловдив и Стария град. Архитектурно-историческият резерват "Старинен Пловдив" е включен е в Списъка на 100-те национални туристически обекта .Намира се в стария град на Трихълмието и включва паметници от различни епохи. Археологически комплекс "Небет тепе" и Тракийското селище.Ще видим и Античният театър на Филипопол.Театърът е запазен в първоначалния си архитектурен план. Къщата на Недкович , Къщата на Аргир Куюмджиоглу (Етнографският музей) , Крепостта на Филипополис - известен град от Римската епоха, Хисар Капия - източната врата, построена преди 2000 years, както и много възрожденски къщи, които създават специфичната атмосфера на Стария Пловдив.Свободно време. Настаняване в хотел в Пловдив.Нощувка.


ТРЕТИ ДЕН
Пловдив- Батак-Плиоценски парк Дорково -Велинград-теснолинейка Аврамово- Банско

Закуска.Отпътуване в посока гр. Батак, един от 100-те национални туристически обекта. Посещение на емблематичния за града Исторически музей, в който се съхраняват над 500 експоната от историята на града, сред които са знамето и черешовото топче от Априлското въстание. Разглеждане на църквата „Св. Неделя”, масивна сграда от камък с много здрави врати, изградена през 1813г. Сградата е останала непокътната до ден днешен и е превърната в музей. И днес дръвникът, костите на героите, следите от ятаганите и куршумите напомнят за онези страшни и величави дни. Свободно време за обяд в Батак.Спирка до язовир Батак за снимки .Отпътуване за Плиоценски парк Дорково. Това е най-голямото палеонтологично находище на Балканите и втората най-значима експозиция в Европа. Находището е най-голямото познато на палеонтолозите струпване на кости от над 30 вида животни на едно място. Нестандартният музей възкресява един изгубен свят отпреди 5 милиона години. А „черешката на тортата“ в него е гигантската възстановка на истински мастодонт, който е като жив. Преди години археолози в района попадат на огромно находище от кости на отдавна заличени от историята животински видове.От тук ще се придвижим до Аврамово/най-високопланинската гара на Балканите 1276.4м надморска височина/ и ще се качим на родопската теснолинейка,която ще ни отведе по живописен път до град Банско. Гарантираме ви, че в края на пътуването ще сте загърбили всичките си проблеми, ще сте заредени с хубави емоции и ще слезете от влакчето по-усмихнати и щастливи. Пристигане и настаняване в хотел в Банско.Нощувка.


ЧЕТВЪРТИ ДЕН
Банско – Добърско -Рилски манастир – Земенски манастир – София

Закуска.Отпътуване за Добърско. Каквото и да сте чели или гледали за село Добърско, не го ли посетите и видите с очите си – нищо не сте видели. Защото Добърско е едно онези малки и красивите селца, които омагьосват с природа, древна история, забележителности. Историята на селото е древна, толкова древна, че няма точна информация кога се е формирало селище по тези земи. Първото официално сведение за съществуването на Добърско е открито в грамота подписана от цар Иван Шишман от 1378 г., в която селото е споменато като част от дарените на Рилския манастир гори, села и земи. Историята на село Добърско е интересна, но още по-интересни са забележителностите, които ви очакват. Църквата „Св. Теодор Тирон и Св. Теодор Стратилат”, историята на която е обгърната в митове, легенди и загадки…Църквата е построена през 1614 година и представлява малка трикорабна базилика, която на пръв поглед не се отличава с нищо от всички останали църкви, които са строени по време на Османското иго. Храмът е вкопан в земята според изискванията на поробителите, няма камбанария, няма дори прозорци, а само малки процепи.С това обаче приликата с храмовете строени по онова време свършват. Едва пристъпили прага на църквата ще останете удивени от уникалните стенописи, с които е изографисан всеки сантиметър. На толкова малко пространство стенописите и иконите са повече 400, а някой от светците са изографисани по начин, по който никъде другаде не може да се види. Това, което я прави толкова популярна, е изобразяването на сцената на „Преображение Господне”. На нея изглежда сякаш Исус е изобразен в ракета. Погледнато през призмата на модерния човек наистина няма как да не се намери прилика между формите, изобразени зад Божия син, и средствата за летене в космоса, познати от областта на науката, а и фантастиката.Отпътуване за Рилски манастир. Рилският манастир е разположен на 1,147 метра надморска височина сред ухаещите иглолистни гори на планината Рила.

Обителта представлява комплекс от култови, жилищни и стопански постройки с обща площ 8800 кв. м. Рилският манастир се отличава с уникална архитектура. Отвън, с 24-метровите каменни стени на основните си сгради, които образуват неправилен петоъгълник, манастирът има вид на крепост. Рилският манастир е създаден през 30-години на Хв. на мястото на старата постница в планина Рила. През времето на своето съществуване манастирът е бил многократно преустройван, разрушаван и отново възстановяван. Рилската обител е придобила сегашния си облик към средата на миналото столетие. Отпътуване за Земенския манастир. До 1966 г. манастирът „Св. Йоан Богослов“ е бил действащ. През последните си десетилетия е бил своеобразна лечебница за монаси с психически разстройства. Тогава намират старинните стенописи и Светият синод се съгласява да преотстъпи манастира на Националния исторически музей. В замяна на това в центъра на Земен е вдигнат друг храм на Св. Йоан Богослов - един от малкото, построени при комунизма. Хиляди туристи всяка година идват в Земенския манастир, водени от историите за хилядолетната загадка в малката църквичка, носеща името на Св. Йоан Богослов.Тя е съхранена непокътната в продължение на десет века. Целият комплекс „Земенски манастир“ е паметник на културата. Църквата „Св. Йоан Богослов“ е единствената у нас с кубична форма.Смята се,че храмът се крие ключът за оцеляването на Земята и слънчевият символ на богомилите- звездата с седем лъча,единственият символ който е в състояние на обедини религиите.Разглеждане на манастира и се отправяме към град София.Нощувка.


ПЕТИ ДЕН
София-Исторически музей – Боянска църква

Закуска.Отпътуване за Национален исторически музей. Националният исторически музей е създаден на 5 май 1973 г. Той е национална съкровищница на Република България, хранилище на реликви от световен мащаб и един от най-големите исторически музеи на Балканския полуостров. В него се съхраняват над 650 000 паметници на културата и огромен археологически и исторически архив.След разглеждане се отправяме към Боянската църква. Боянската църква – истински средновековен шедьовър.От малка селска църква до истински световен шедьовър: Боянската църква почти няма аналог в Европа, а може би и в света. Тя се намира в столичния квартал Бояна, в полите на Витоша, сред гъста и прохладна гора. Боянската църква е филиал на Националния Исторически музей, част от 100-те национални обекта на България и от 26 октомври 1979 г. е паметник на световното културно наследство в списъка на ЮНЕСКО. Смята се, че тя е била построена около XI век. През 1257 г. на българския престол е избран за цар Константин Асен Тих, който дотогава е бил управител на град Скопие. За управител на Средец (София) той назначава своя братовчед севастократор Калоян. Именно той, както сочи надпис на старобългарски език е дарителят, който през 1259 г. дарява средства за изграждането на втората част на църквата – частта със стенописите.Разглеждане и запознаване с прекрасната и интересна история на църквата и се отправяме към съответния град.Пристгане късно вечерта.


 

Забележка:

Входните такси за туристическите обекти са с ОРИЕНТИРОВЪЧЕН ХАРАКТЕР и са АКТУАЛНИ към момента на публикуване на програмата. Туроператорът не носи отговорност при евентуална промяна.

Туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването.

Туроператора си запазва правото да променя последователността на посещаваните обекти описани в програмата без това да ощетява туристите.

Всички упоменати часове са ориентировъчни и ще търпят промени в хода екскурзията.

При възникване на извънредни и непредвидими проблеми в пътната или метеорологичната обстановка, при блокиране на пътни участъци, при свлачища, при непроходими, опасни хлъзгави, стръмни, наводнени участъци по маршрута, туроператорът и водачът си запазват правото да променят програмата с оглед сигурността на туристите.

 

Необходими документи: Валиден документ за самоличност: международен паспорт или лична карта; за лицата под 18 години, пътуващи сами непридружени от родителите си или пътуващи с единия от родителите – освен валиден документ за самоличност се изисква и нотариално заверена декларация за съгласие /съответно от единия или двамата родители – в зависимост от случая/, че са съгласни детето им да пътува в чужбина или само /за екскурзии в България/ - оригинал и копие и акт за раждане – копие.

Оригиналната декларация за родителското разрешение, копието от нея и копието на акта за раждане на детето следва да се носят по време на пътуването.

 

Начин на плащане: внасяне на 30 % от цената депозит при сключване на договор за организирано туристическо пътуване, като пълния комплект документи за пътуването се предоставя след цялостното заплащане на услугите; доплащането се извършва най-късно до 5 дни преди датата на отпътуване

Минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълноплащащи туриста;

Срок за уведомление от страна на агенцията за неосъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 5 дни преди датата на отпътуван

Допълнителна информация
ЦЕНАТА ВКЛЮЧВА:
4 нощувки със закуски в хотели 3* :
1 в района на Стара Загора ;
1 в района на Банско;
1 в района на Пловдив;
1 в района на София /
Транспорт с лицензиран автобус
Медицинска застраховка за лица до 65 год.
Екскурзоводско обслужване по целия маршрут
Посещение на природен резерват Карандила/ без включена такса за лифта/
Посещение на античен град Кабиле
Посещение на Кабиленски манастир
Посещение на Музей на илюзиите в Стара Загора / без включена входна такса/
Разглеждане на Стария град в Пловдив с екскурзовод
Посещение на Музей на Авиацията/без включена входна такса/
Посещение на Араповски манастир с екскурзовод
Посещение на Бачковски манастир
Посещение на Рибната църква
Екскурзионна програма в Батак
Посещение на Плиоценски парк „Дорково“/ без включена входна такса/
Билет за теснолинейката Аврамово- Банско
Посещение на Добърско и църквата с „Св. Теодор Тирон и Св. Теодор Стратилат”
Посещение на Рилски манастир
Посещение на Земенски манастир
Посещение на Боянската църква
Посещение на Национален Исторически музей / без включена входна такса/

ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА:
Разходи от личен характер
Входни такси за посещаваните обекти
Лифт до Карандила в две посоки -15 лв/ в една посока – 10 лв
Археологически музей в античен град Кабиле – 3 лв възрастни
ВхоДни такси за музея на Рилски манастир (8 лв.) и Хрельовата Кула (5 лв.).
Тръгване от / до Добрич при 12 човека - доплащане18лв.

Музей на Авиацията Пловдив - Входен билет за ученици, студенти, пенсионери и хора с увреждания – 2 лв. /
Входен билет за посещение на вътрешната и външната експозиция – 6 лв. /Входен билет за посещение на външната експозиция – 3 лв.
/Входен билет за семейно посещение – 10 лв. /
Входен билет за посещение на група (не по-малко от 12 души)– 4 лв. на човек/ Беседа 15 лв обща за групата.

Музей на религиите - Възрастни – 3,00 лв./Ученици и редовни студенти – 1,00 лв./Групови посещения от 10 и повече лица – 2,00 лв. / Посетители в неравностойно положение – безплатно
Плиоценски парк Дорково – 5 лв възрастни / 3 лв деца
Национален Исторически музей – за възрастен при групово посещение над 10 човека- 7 лв / Обзорна беседа 15 лв за цялата група