0879 580 864

Крайова, Железни врати Оршова, Дробета Турну Северин, манастир Хорезу, музей на тровантите, солна мина Окнел

Принтирай
Продължителност
3 дни / 2 нощувки
Транспорт
Автобус
Маршрут
Добрич-Варна-Шумен-Разград-Русе-Крайова-Железни врати Оршова-Дробета-Турну Северин-Хорезу-музей на тровантите-Окнеле Мари
Дати на отпътуване
25.07.2025 г.,   22.08.2025 г.,   20.09.2025 г.,   17.10.2025 г.
РЕЗЕРВИРАЙ
Цена от
285 лв.
Програма
ДЕН ПЪРВИ
03:30ч Отпътуване от Стоматология от град Добрич,
04.30ч Отпътуване от Варна от ул. Антим-1,
05.30ч Отпътуване от Шумен паркинга на БИЛА до ОМВ на бул.Цар Симеон
06:30ч Отпътуване от Разград от бензиностанция Петрол на пътя за Русе
07:15ч Отпътуване от Русе от бензиностанция Лукойл - бул. Христо Ботев 1 вход Варна .

Кратка почивка на удобна бензиностанция в град Русе. Преминаваме през Дунав мост Русе-Гюргево в посока солна мина Ocnele Mari. Това е бивша солна мина, а понастоящем е устроена като музей и е отворена за посетители. Разположена е върху площ от 10 дка. До нея се достига с минибус по подземен тунел с дължина 1300 м, който слиза на 29 м под повърхността. Температурата вътре е 13-15. Въздухът е много здравословен и подходящ за хора с белодробни проблеми. Височината на залите е 8 м. Тук се намира най-голямата подземна църква в Румъния. Има още музей, ресторант, магазин за сувенири, спортни игрища и др. Интерес представляват солните образувания по стените и таваните.

Следващата ни спирка е при Тровантите - камъни, които имат кръгла обтекаема форма. Местните жители твърдят, че тровантите са способни да се размножават. Първоначално върху камъка се появява малък израстък, който набъбва и се откъсва от „майчинския“ камък. Новият камък е напълно самостоятелен и расте бързо. Активният растеж започва след дъжд. Най-много трованти се срещат в румънската област Вълча. Местните жители дори изработват сувенири от трованти, които продават на туристите. Можело дори да си „посадиш“ камък в земята и да почакаш той да порасне. През 2006 година в района на Вълча, в пясъчни кариери близо до комуната Костещи, е открит Музей на тровантите. В колекцията му са събрани най-любопитните образци с местен произход. Най-големите от тях достигат височина десет метра. „Експозицията“ под открито небе заема повече от един хектар територия.

Отпътуване за Хорезу и посещение на най-големия манастирски комплекс във Влахия, основан 1690г, шедьовър в стила Бранковяну, включен в културното наследство на ЮНЕСКО, известен с богатата скулптурна украса, религиозните композиции, колекцията от фрески и икони. Малкото градче Хорезу е известно по цял свят с грънчарския си панаир. Манастирът е построен е през 1690-1693 година от принц Константин Бранкован. Известен е с чистотата и баланса на архитектурния стил, богатството на скулптура, третирането на религиозната композиция, оброчните портрети и рисувани декорации. Иконописната школа, основана в манастира през XVIII в., е била известна в цяла Югоизточна Европа. Църквата на манастира Хорезу е изписана от известния зоргаф Парву, който усвоява голямата площ на стените, породена от по-големия пронаос и портик. Фина каменна резба украсява порталите и колоните в портиците. Свободоно време.
Отпътуване за Крайова.Настаняване в хотел 3-4 звезди в Крайова. Нощувка

ДЕН ВТОРИ
Закуска. Отпътуване за Турну Северин - наследник на антична Римска крепост, а днешният град е основан от унгарците през 11век. Фото пауза пред Водния замък-истински символ на Дробета Търну Северин - ориентир и интересна атракция за чужденци. Заедно със стълба на Траянския мост и руините на крепостта Северин, водният замък е част от забележителностите на града.

Отпътуване за Оршова. Възможност за разходка с моторни лодки по маршрут Малкия Казан/ (Табула Траяна- таблата на Траян в чест на завземане на Дакийското царство, Статуята на Дечебал –Каменната статуя на Дечебал е сътворена в „отговор” на плочата, построена от император Траян като символ на победата над даките в планината отсреща - сега сръбска територия. Монументът на Дечебал е правен в продължение на 10 години - между 1994 и 2004 година. 12 скулптори са работили върху образа, висок 55 м и широк 25 м. Само носът на Дечебал е дълъг 7 метра дълъг и 4 метра широк. Разстоянието между очите на каменния крал е цели 4.3 метра. Той е само с 6 метра по-нисък от Статуята на свободата в САЩ. И още нещо прелюбопитно - всяка от четирите статуи на американските президенти в Големия каньон е правена по... 14 години от 300 майстори.
Вижда се надписът "Цар Дечебал, направен от Драган". Драган всъщност е бизнесменът, дарил 1 милион долара, за да се построи величественият образ като символ на храбростта на даките.
Живописните стеснения и разширения на Дунав в този район са наречени "Казаните" - малки и големи, които пак са между две планини - румънска и сръбска. А Голямата река пък тук е най-дълбока - 120 метра., Манастир Мракония -На метри от монумента на крал Дечебал е манастирът „Мраконя” - на по-малко от 20 километра от Оршова и в най-живописния пролом по течението на Дунав. Отдалеч ти се струва, че манастирът, построен на вдадена в реката скала, е буквално изникнал от водата - пещера Поникове или Ветерани/. Разходката е с продължителност около 2 часа.
Връщане в Крайова. Свободно време.

ДЕН ТРЕТИ
Закуска. Пешеходна обиколка и свободно време в град Крайова. Съвсем близо до България и дълбоко свързан с историята ни. Днес е един от големите Румънски градове, но провинциален и спокоен, с приятна атмосфера. На мястото, където е разположен градът, е имало старинно римско селище. Римляните са построили крепост, която е била от тухли и камъни и нарекли селището Пелендава (Pelendava).
Според археологически свидетелства на мястото, където днес се намира град Крайова, е имало голям град още в периода на ранното Средновековие. През четиринадесети век градът е бил известен като голям търговски център. През шестнадесети век районът бил управляван от наследници на фамилията Крайовещи (Craiovesti), която била известна с политическото си влияние.
Жителите на града се гордеят с голямото количество добре запазени исторически паметници. Сред основните забележителности на град Крайова е катедралата на свети Димитър (St. Demetrius), която е построена през осемнадесети век, както и църквата на манастира Козуна (Kozunа) – тя е построена през петнадесети век и се смята за най-старата сграда в града.
Сред интересните сгради е църквата на мадона Дуду (Мadona Dudu), която е построена в средата на осемнадесети век и е известна с красивите си мозайки. В града може да се види художественият музей на Крайова, който е бил построен през деветнадесети век по проект на френски архитект. В музея се съхраняват ценни произведения на изкуството на известни румънски творци, създавали шедьоврите си преди повече от век.
За туристите е интересна къщата Банией (Bаniei), която е построена в края на седемнадесети век. В къщата е разположен етнографският музей.
И не на последно място е площадът Михай Витязул – експлозия от цветя, фонтани, декоративни саксии, а ж центъра – статуята на Михай Витязул. Всяка вечер край уникалните пеещи фонтани на площада се събират стотици хора.
Интересни за посещение са църквата Св.Илия; Църквата Вси Светии; Старата църква Св.Георги; историческият музей и Музея на Изкуствата; парка Николае Романеску, по-известен като Бибеску- образец за паркова среда.
Отпътуване за България около обяд . Пристигане в крайна точка на България около 23:00ч.
Цени
Дата Възрастен в двойна стая Единична стая Дете (2-11.99) на допълнително легло
19.04.2025 285 лв. 365 лв. 280 лв.
24.05.2025 285 лв. 365 лв. 280 лв.
20.06.2025 285 лв. 365 лв. 280 лв.
25.07.2025 285 лв. 365 лв. 280 лв.
22.08.2025 285 лв. 365 лв. 280 лв.
20.09.2025 285 лв. 365 лв. 280 лв.
17.10.2025 285 лв. 365 лв. 280 лв.

Допълнителна информация
ЦЕНАТА ВКЛЮЧВА:
2 нощувка със закуска в хотел 3* в град Крайова
транспорт с комфортен лицензиран автобус 3*/4*
медицинска застраховка
представител на фирмата
екскурзоводско обслужване по целия маршрут

ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА:
Входни такси и разходи от личен характер
❌ Музей на изкуството в Крайова- 8 леи за възрастни, 5леи за ученици, студенти и пенсионери
❌Етнографски музей в Крайова - 10 леи за възрастни, 7 леи за ученици, студенти и пенсионери
❌ Разходка с моторни лодки продължителност около 1,5 часа – 15 евро при минимум 40 човека, 20 евро при минимум 30 човека
❌ Входна такса за пещера Ветерани- 6 леи
❌ Солна мина Окнеле Мари – възрастни – 45 леи, Деца – 30 леи, студенти до 26г – 35 леи, пенсионери над 65 – 40 леи
❌медицинска застраховка за лица над 65 г - 10 лв / лица над 80 год.-не се застраховат
❌Доплащане за единична стая- 70 лева

Допълнителна информация :
Намаления:
  • дете под 12 год. на доп. легло с 2-ма възр. - 15 лв. намаление;

Горивни и пътнически такси - поради драстичното увеличение на цените на горивата - обявява се 7 дни преди отпътуване
ВАЖНО:
Местата в автобуса се определят според датата на резервацията. При изрично желание за ползване на предни места в автобуса, се доплащат 15 лв. на седалка (за първите два реда).

• За лица под 18 години се изискват документ за самоличност на детето (лична карта или международен паспорт), оригинал и две копия от акта за раждане. При непридружаване от единия или и от двамата родители, се изискват оригинал и две копия на нотариално заверена декларация от липсващия родител с разрешение за пътуване на детето им в чужбина.

• Всички допълнителни плащания могат да бъдат направени на място, по време на екскурзията, в една от посочените след всяко доплащане валути.
кскурзията се провежда при минимум 40 записани туристи.
  • Отпътуване от Варна, Шумен и Разград се осъществява при записани над 15 човека от съответния град.
  • Отпътуване от В.Търново и Бяла се осъществява при записани над 15 човека от съответния град.
• Краен срок за уведомление за несъбран минимум туристи - 7 дни преди датата на пътуването.

ЗАПИСВАНЕ:
Капаро 50 % от стойността на екскурзията при записване, останалата сума 20 дни преди отпътуване.
• Местата в автобуса се определят според датата на изпращане на пълните данни. При изрично желание за ползване на предни места в автобуса, се доплащат 15 лв. на седалка (за първите два реда).